Brtí, poprvé zmíněná v roce 1386, má bohatou historii a zajímavý původ svého názvu. Historické prameny uvádějí různá pojmenování, jako Brty, Brt či Brti, a až do roku 1923 se oficiálně nazývala Brť. Jméno Brtí pravděpodobně pochází ze slova „brť,“ které označovalo přirozené úly divokých včel v dutinách stromů nebo skalních puklinách. Lidé, kteří se nazývali brtníci, se zabývali hledáním těchto divokých včel a jejich přesunem do úlů. Je možné, že ves byla původně založena na místě hustého lesa, kde divoké včely nacházely svůj přirozený domov, což dává této malé osadě jedinečný charakter spojený s přírodou a starými tradicemi.
Brtí prošla zajímavým historickým vývojem. Původně se zde nacházel pouze svobodný zemanský statek, ale do roku 1409 zde již vzniklo šest selských usedlostí a mlýn. Kolem roku 1525 byl majitelem svobodného statku a vsi klatovský měšťan Jan Nykodém ze Šenátu, který ji později odkázal svému strýci, vladykovi Janu Hořákovskému ze Šenátu. Ten však kvůli špatnému hospodaření prodal Brtí Václavu Blažkovi, dědiníku ze Spůle, v červnu 1543. V roce 1789 čítala vesnice 17 domů, v roce 1839 pak 18 popisných čísel a 173 obyvatel. Na konci 19. století, konkrétně roku 1880, se počet domů zvýšil na 22 a vesnici obývalo 191 obyvatel. Dnes se Brtí skládá z 27 popisných čísel a je domovem 48 stálých obyvatel, což svědčí o jejím klidném a tradičním venkovském charakteru.
Ostatní místní části:
Božtěšice – České Hamry – Horní Němčice – Javoříčko – Kněžice – Krotějov – Lehom – Lukavice – Mladotice – Opálka – Rovná – Splž – Strážov – Viteň – Zahorčice