Bookmark and Share

ŠUMAVŠTÍ MUZIKANTI

Vydáno dne 23. 11. 2007 (5415 x přečteno)

Kde jsou ty doby, kdy snad v každé vesnici byla parta muzikantů a v některých i dvě. Šumaváci byli vyhlášení muzikanti po celé Evropě. Hráli na tancovačkách, po hotelích, v přístavech i v cirkusech. Muzika je zkrátka provázela od narození až do hrobu. Dnes bychom pravých šumavských kapel napočítali skutečně jen pár. Zanikají a zmenšují se. V této době už jen profesionálové hrají dechovku v takzvaném plném obsazení, což čítá alespoň deset muzikantů.


Jednou světlou výjimkou je vznik nové malé šumavské muziky, která má na první pohled zvláštní název OBŠUKA. Nelekejte se, nejde o nic nemravného, ale o zkratku „oblíbené šumavské kapely“. Hraje ve třech až pěti muzikantech, přičemž dva jsou od nás ze Strážova. Během prvního roku své existence stačila hrát na několika významných akcích: Silvestr 2006, otevření výstavy skla v železnorudském muzeu, otevření penzionu SLUNCE, SENO, HOŠTICE v rodném domě Jiřího Trošky (tam také vznikl přiložený snímek, který byl dokonce vydán jako pohlednice) a při otevření prvého šumavského pivovaru v hotelu Belveder na Železné Rudě. Nedávno jsme se s jejich muzikou mohli setkat také na historicky prvém pivobraní a vinobraní v polovině září opět na Železné Rudě.

Přejme si, aby muzikanti ze Šumavy - JUDr. František Strnad, Jiří Kaiser a dva Strážováci Sláva Bouberle a Josef Toman - ještě dlouho rozdávali radost a potěšení všem, kdo mají rádi krásné písničky ze Šumavy, z jižních Čech, ale i z Moravy a Slovenska.

............................

Ing. Josef Rousek