Božtěšice jsou jednou z nejstarších osad na Strážovsku. Domky a selské usedlosti stojí na úpatí zvedajících se šumavských hor, kde původně býval zemanský dvůr. Založil jej někdy na přelomu 12. a 13. století vladyka Bozděch neboli Božetěch. Po něm byl také tento dvůr, který stál na místě nynějších selských usedlostí čp. 4 a 5, pojmenován.
Jako Bozděšice je osada zmiňována ve starých písemných materiálech ještě v roce 1577. V té době byl dvůr v majetku opálecké vrchnosti a čtyři místní sedláci jej měli pronajatý v dědičném nájmu. Za tuto výsadu měli robotní povinnost a každoročně museli opáleckým pánům odvádět nájem ve výši okolo 50 grošů. Majitele čtyř nejstarších božtěšických gruntů známe dokonce i jménem. Byli jimi Jan Šiman, Pavlík, Jiří Krotivský a Jakub Soušek. Příjmení Soušek se na Víteňsku dochovalo dodnes, a je tedy pravděpodobné, že tento Jakub Soušek byl prapředkem všech dnešních Soušků.
V blízkosti zmiňovaných čtyř původních selských usedlostí vzniklo později několik dalších domků s větší či menší výměrou půdy. V dolní části božtěšické návsi stojí již od nepaměti malá kaplička se zvoničkou. Nad oltářem je olejem na plátně vymalován obraz svaté Trojice. V 19. století se pro osadu užíval název Božetice a podle tehdejšího sčítání lidu zde bylo 8 popisných čísel. V roce 1919 bylo úředně stanoveno jméno Božtěšice, které se však plně nevžilo, a stále se často, hlavně v mluvené podobě, pro snazší výslovnost používají Božetice. Dnes má osada 22 obyvatel a je zde 7 trvale obydlených domů a zbylé 3 slouží k rekreačním účelům.
Ostatní místní části:
Brtí – České Hamry – Horní Němčice – Javoříčko – Kněžice – Krotějov – Lehom – Lukavice – Mladotice – Opálka – Rovná – Splž – Strážov – Viteň – Zahorčice