České Hamry, ležící v malebné české krajině, nese své jméno s historickým odkazem na dřívější průmyslovou činnost. Jméno „Hamr“ totiž označuje dílny, kde se vyráběly různé kovové nástroje, jako lopaty, sekery, kladiva, kleště, hřeby, a části zemědělských nástrojů, jako jsou pluhy či brány. Těžká kladiva v těchto hamrech byla poháněna vodními koly, což naznačuje, že v minulosti zde pravděpodobně fungoval podobný výrobní podnik.
Historické záznamy ukazují, že v 17. století byly v oblasti rozeznávány dva Hamry – Hořejší a Dolejší. U Dolejšího Hamru byl navíc dvůr a ovčín, což dokládá význam této lokality nejen pro průmysl, ale i pro zemědělství.
Pohled do demografického vývoje obce ukazuje, jak se měnila její tvář v průběhu staletí. Roku 1789 měla obec devět popisných čísel. O půl století později, v roce 1839, bylo v obci již deset domů a 102 obyvatel. Společné soužití Čechů a Němců bylo charakteristické pro tuto oblast, což se odráží i ve statistikách – roku 1921 žilo v obci 65 obyvatel, z toho 55 Čechů a 10 Němců.
Dnešní podoba Českých Hamrů je o poznání skromnější. Z původních devíti popisných čísel jsou obývána pouze dvě a v obci žije šest obyvatel, z nichž pět jsou muži a jedna žena. Tato malá obec si i přesto uchovává své historické kouzlo a svědectví o bohaté minulosti, která se skrývá v jejím jménu a původu.
Ostatní místní části:
Božtěšice – Brtí – Horní Němčice – Javoříčko – Kněžice – Krotějov – Lehom – Lukavice – Mladotice – Opálka – Rovná – Splž – Strážov – Viteň – Zahorčice