Strážov, malebné město ležící v podhůří Šumavy, má hluboké historické kořeny sahající až do 13. století. Jeho strategická poloha na ostrohu nad Strážovským potokem nebyla náhodná – právě zde vznikla pomezní tvrz, která měla za úkol chránit významnou světelskou obchodní stezku. Tato stezka spojovala bavorský Zwiesel přes železnorudský průsmyk s českým vnitrozemím a hrála klíčovou roli v regionálním obchodě.

V polovině 15. století zažil Strážov období velkého rozkvětu díky objevu ložisek stříbra a dalších nerostných surovin v jeho bezprostředním okolí. Dolování těchto cenných surovin přineslo hospodářský rozmach a proměnilo Strážov v důležité obchodní a těžební středisko. Avšak vyčerpání zásob stříbra v 16. století vedlo k postupnému úpadku tohoto kdysi prosperujícího města.

Dalším těžkým obdobím byl rok 1641, kdy byl Strážov v průběhu třicetileté války napaden švédskými vojsky. Město bylo vydrancováno a vypáleno, což mělo devastující dopad na jeho obyvatele i infrastrukturu. I přes tyto těžké rány si Strážov uchoval svou odolnost a pokračoval v budování své komunity.

Významnou roli v dějinách města hrála řemeslná výroba, která v průběhu staletí formovala jeho ekonomiku. Místní živnostníci se sdružovali do cechů, což jim umožňovalo koordinovat svou činnost a chránit své zájmy. V modernější éře, konkrétně v roce 1945, bylo místními řemeslníky založeno Kovodružstvo, které se stalo klíčovým podnikem pro město. Kovodružstvo se během své více než sedmdesátileté existence vyvinulo v hlavní zdroj pracovních příležitostí pro mnoho místních obyvatel a dodnes tvoří důležitou součást strážovské identity.

Mezi jedny z nejvýznamnějších tradic patří krajkářství, jehož historie zde sahá až do roku 1725, kdy je zaznamenán první zmíněný záznam o zhotovování krajek ve Strážově.

V roce 1807 už ve Strážově působilo 18 krajkářek a během první poloviny 19. století se paličkování stalo rozšířenou činností v téměř každé domácnosti. Obzvláště se zaměřovaly na výrobu jemných týlových krajek, které byly používány k velkým bílým šátkům, známým jako „pleny“. Strážovské krajkářky si svou dovedností, jemností a precizností vytvořily vynikající pověst a jejich díla byla vysoce ceněna.

Další významný milník nastal v roce 1896, kdy byla 15. října slavnostně otevřena krajkářská škola ve Strážově. Tato instituce vznikla díky iniciativě učitelek z pražské Městské průmyslové školy pokračovací a spolku Národní Jednoty Pošumavské, kteří podpořili myšlenku zlepšit vzdělání a podmínky pro místní krajkářky. Školu spravovalo šestičlenné kuratorium, které mělo za úkol nejen zajišťovat výuku, ale také podporovat prodej hotových krajek prostřednictvím obchodníků a družstev v Čechách, na Moravě, a dokonce v zahraničí – například ve Vídni, Uhrách a Srbsku.

I přes zrušení školy v roce 1961 zůstává krajkářství ve Strážově živou tradicí. Umění zdejších krajkářek si získalo uznání na mnoha národních i světových výstavách. Například rozměrná strážovská krajka byla vystavena v prezidentské lóži Národního divadla v Praze. Dnes tuto tradici udržuje kroužek paličkování, který funguje při zdejší základní škole. Tento kroužek je velkou nadějí pro pokračování strážovského krajkářského odkazu a zajišťuje, že se dovednosti paličkování předávají mladším generacím.

Každoročně v září, v době pouti, mohou návštěvníci obdivovat krásu strážovských krajek na tradiční výstavě paličkování a ručních prací, která se koná v prostorách radnice. Tato událost je nejen oslavou místního řemesla, ale také ukázkou úcty a hrdosti, kterou Strážov ke svému krajkářskému odkazu chová.

Strážovské krajkářství je jedním z mnoha příkladů, jak historie a tradice formují identitu tohoto krásného města. Díky odhodlání místních obyvatel a jejich úctě k minulosti zůstává Strážov místem, kde se minulost prolíná s přítomností, a kde tradice i nadále obohacují život celé komunity.

Historie Strážova je velmi bohatá, stejně jako je pestrá historie jednotlivých místních rodů. Pokud byste chtěli zapátrat po svých předcích, jistě vám bude přínosné úžasné dílo Vladimíra Strnada. Rodová historie mnoha obcí v Pošumaví, včetně Strážova a všech okolních osad s názvem „Najděte své předky

Velmi obsáhlý je také přehled úspěšných a známých strážovských rodáků, kteří působili v mnoha vědních i společenských oborech a nejednou jejich díla a práce dosáhly i celostátního významu.

Více o historii Strážova se dozvíte v kronikách:

obecní kronika 1918 – 1959

obecní kronika 1958 – 1974

obecní kronika 1975 – 1989

obecní kronika 1990 – 2001

farní kronika 1836 – 1979

pamětní kniha Rudolfa Křížka o historii Strážova

Zdroj město Strážov